Shopify Flow – 20 przykładów zastosowania

Shopify Flow

Shopify Flow to jedna z aplikacji dostępna w Shopify (niegdyś tylko w wersji Shopify Plus, obecnie dostępna również dla podstawowych planów), która cieszy się bardzo dużą popularnością. Shopify Flow służy przede wszystkim do automatyzacji procesów i tworzenia workflow w obrębie poszczególnych składowych sklepu. W tym artykule dzielimy się dwudziestoma przykładami wykorzystania Shopify Flow, które znajdą zastosowanie w każdym e-biznesie prowadzonym na tej platformie.

Shopify Flow – co to?

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, Shopify Flow wykorzystywane jest do tworzenia zależności między poszczególnymi zdarzeniami, które doprowadzić mają do konkretnej akcji w sklepie. W tym zakresie w Shopify Flow mamy do czynienia z trzema elementami:

 1. Trigger (pol. wyzwalacz) odpowiada za rozpoczęcia całego procesu, to pierwsze zdarzenie, które uruchamiania zaprojektowane flow.
 2. Condition (pol. warunek) to drugi element, który określa, czy ma zostać wykonane konkretne, zdefiniowane podczas budowanie flow działanie. 
 3. Action (pol. czynność) to to, co zadzieje się, gdy określony warunek zostanie spełniony.

Shopify Flow można zainstalować bezpośrednio z Shopify App Store.

Poniżej przedstawiamy przykłady zastosowanie Shopify Flow, które obrazują, jak te trzy elementy na siebie oddziaływują. 

Jak działa Shopify Flow? 

Shopify FLow działa w oparciu o wspomniane wcześniej składowe: zdarzenia, warunki i akcje. W dalszej części artykułu znajdują się konkretne przykłady zastosowania tego narzędzia, ale warto na tym etapie wspomnieć, że aktywacja Shopify Flow w panelu administracyjnym jest bardzo intuicyjna i dostępna dla każdego właściciela sklepu Shopify niezależnie od wybranego planu poprzez Shopify App Store:

Shopify Flow pozwala na tworzenie prostych workflow, które opierają się o trzy elementy, ale z powodzeniem Flow można wykorzystać do budowanie zaawansowanych konfiguracji, które są wielopoziomowe i oddziaływują na siebie wielotorowo. 

Shopify Flow służy do automatyzowania procesów eCommerce, ale w tym miejscu kluczowe jest to, by pamiętać, że odpowiednie, oczekiwane przez działanie zostanie podjęte tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy Flow zostanie odpowiednio skonstruowane i wszystkie warunki (conditions) zostaną spełnione – choćby drobne odstępstwo będzie skutkowało tym, że Flow nie zostanie uruchomione. 

Jak rozpocząć pracę z Shopify Flow? 

Pracę z Shopify Flow najlepiej rozpocząć od tworzenia prostych workflow lub bazować na gotowych, dostępnych w aplikacji szablonach. Liczba gotowych do wykorzystania scenariuszy jest obszerna i została podzielona na dziesięć najważniejszych kategorii:

 1. Buyer Experience (25 gotowych workflow)
 2. Customers (40 gotowych workflow)
 3. Fulfillment (20 gotowych workflow)
 4. Inventory and Merch (37 gotowych workflow)
 5. Loyalty (36 gotowych workflow)
 6. Orders (55 gotowych workflow)
 7. Promotions (13 gotowych workflow)
 8. Risk (11 gotowych workflow)
 9. B2B (3 gotowe workflow)
 10. Payment Reminders (2 gotowe workflow)

Po utworzeniu kilku bazowych workflow, budowanie kolejnych, bardziej rozbudowanych przyjdzie zdecydowanie łatwiej.

Jak efektywnie korzystać z Shopify Flow? 

By efektywnie korzystać z Shopify Flow należy przede wszystkim określić cele automatyzacji. W bibliotece szablonów dostępnych są dziesiątki gotowych rozwiązań, ale nie jest sztuką wdrożyć je wszystkie, a jedynie te, które realnie wpłyną na np. jakość obsługi klientów czy zarządzanie procesami wewnątrz sklepu. 

Dopasowanie workflow również ma niemały wpływ na efektywne wykorzystanie Shopify Flow – należy przetestować, które spełniają oczekiwania, a jeśli żadne z gotowych rozwiązań nie będzie wystarczające, zaprojektować własne, zaczynając od triggera:

Potencjał Shopify Flow w rozwoju eCommerce jest ogromny – odpowiednio zaplanowane i wdrożone w jego ramach workflow sprawiają, że w określonym zakresie sklep działa bezobsługowo. Flow pozwala właścicielowi automatyzować procesy zachodzące w sklepie i wzmacniać doświadczenie zakupowe kupujących.

Shopify Flow – przykłady zastosowania 

Przykład nr 1 – gromadzenie informacji o negatywnych opiniach

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: w sklepie pojawiła się nowa opinia 

Warunek: opinia posiada 2 lub mniej gwiazdek

Czynność: dodanie tej opinii do jednego, zbiorczego pliku excelowego

W tym przykładzie wykorzystana została aplikacja Stamped Product Reviews & UGC. Gromadząc w jednym miejscu wszystkie mniej przychylne opinie, właściciel sklepu jest w stanie weryfikować ich zasadność i reagować na nie szybciej, wprowadzać odpowiednie środki zaradcze. 

Przykład nr 2 – oznaczaj kupujących ze względu na płeć

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: zamówienie zostało złożone

Warunek: dany produkt zawiera przypisaną informację ‘MAN’ lub ‘WOM’ (w SKU lub w tagu)

Czynność: przypisanie konkretnemu klientowi określonego tagu

Tego typu zastosowanie Shopify Flow pozwala na kategoryzowanie klientów, co pozwala na np. kierowanie spersonalizowanych akcji dla określonej grupy z okazji Dnia Kobiet.

Przykład nr 3 – informacja o przedłużającym się czasie wysyłki produktu

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: zamówienie zostało złożone

Warunek: upłynęły co najmniej 2 dni + status zamówienia nie został zmieniony na ‘fulfilled’ 

Czynność: informacja o dłuższym niż w standardzie czasie wysyłki zostaje wysłana odpowiedniej osobie na Slacku oraz zostaje dodana do odpowiedniego arkusza Google

W tym przypadku oprócz połączenia z Google Sheets wdrożona jest również integracja ze Slackiem. Dzięki temu konkretnemu workflow, osoby zarządzające logistyką, otrzymają stosowną informację i będą w stanie zweryfikować powód opóźnienia w wysyłce zamówienia.

Przykład nr 4 – monitorowanie stanu magazynowego produktu i tagowanie 

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: zmienił się stan magazynowy danego produktu

Warunek: 

 1. grupa produktów I – ma przypisany tag ‘out of stock’ + minimum jeden wariant tego produktu  zwiększył stan magazynowy 
 2. grupa produktów II – nie ma przypisanego tagu ‘out of stock’ + żaden wariant produkt nie jest dostępny

Czynność: 

 1. grupa produktów I – opublikuj produkt, który wrócił na stan + usuń tag ‘out of stock’
 2. grupa produktów II – ukryj wyprzedany produkt + dodaj tag ‘out of stock’

Dzięki takiemu ułożeniu flow, wyprzedane produkty zostaną ukryte, a te, które wcześniej nie były dostępne, gdy wrócą na stan, zostaną automatycznie opublikowane. Produktu zostaną odpowiednio otagowane, więc łatwiejsze będzie również ich weryfikowanie.

Przykład nr 5 – przypisywanie klientów do określonych grup i nagradzanie w ramach programu lojalnościowego 

Wyzwalacz: zamówienie zostało opłacone

Warunek:

 1. grupa I – wartość zamówienia jest większa lub równa 1000 zł
 2. grupa II – wartość zamówienia jest większa lub równa 500 zł

Czynność: 

 1. grupa I – jeśli przekroczy 1000 zł, klient otrzymuje tag VIP (automatycznie usuwany jest wcześniejszy tag SILVER), otrzymuje punkty w programie lojalnościowym, a odpowiednia osoba zarządzająca sklepem, otrzymuje powiadomienie na Slacku, że pojawił się nowy klient z tym tagiem
 2. grupa II – jeśli przekroczy 500 zł, klient otrzymuje tag SILVE, otrzymuje punkty w programie lojalnościowym, a odpowiednia osoba zarządzająca sklepem, otrzymuje powiadomienie na Slacku, że pojawił się nowy klient z tym tagiem

W tym przypadku wykorzystywana jest dodatkowo aplikacja Yotpo Loyalty & Rewards. 

Dzięki temu flow, nie jest konieczne ręczne przypisywanie klientów do określonych grup, które ich kategoryzują. Ważne jest również to, że otrzymują oni również punkty w ramach programu lojalnościowego w sposób zautomatyzowany. 

Przykład nr 6 – powiadomienie o złożeniu zamówienia z konkretnej domeny 

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: zamówienie zostało złożone 

Warunek: zamówienie pochodzi z konkretnej domeny, np. …@twojsklepinternetowy.pl 

Czynność: zostaje wysłany wewnętrzny mail (na wskazany przez ciebie adres) z informacją, że pojawiło się konkretne zamówienie z określonej domeny 

Takie flow będzie pomocne, jeśli chcemy mieć dodatkową informację o złożonym zamówieniu z konkretnej domeny, ponieważ np. chcemy potraktować je priorytetowo i wysłać je w jak najkrótszym czasie. 

Przykład nr 7 – darmowy prezent do zamówień powyżej określonej kwoty 

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: zamówienie zostało złożone

Warunek: wartość zamówienia przekracza określoną kwotę, np. 100 USD

Czynność: zamówienie zostaje automatycznie edytowane, a darmowy upominek zostaje do niego dodamy

W tym przypadku Shopify Flow współgra z aplikacją Cleverific Order Editor. Ten workflow jest szczególnie pomocny, gdy chcemy np. podarować klientom próbki nowych produktów, by mogli je przetestować – w ten sposób zachęcamy do zamówienie pełnowymiarowych opakowań przy okazji kolejnego zamówienia. 

Przykład nr 8 – kod rabatowy z okazji urodzin klienta 

Wyzwalacz: klient ma dzisiaj urodziny

Warunek:klient wyraził zgodę na otrzymywanie maili marketingowych 

Czynność: klient otrzymuje maila z indywidualnym kodem rabatowym z okazji jego święta

Shopify Flow współgra tutaj z aplikacja LoyaltyLion (Loyalty, Rewards and Referrals) oraz Klaviyo: Email Marketing & SMS. Dzięki opisanemu powyżej workflow, klient czuje się związany z marką. 

Przykład nr 9 – segmentacja klientów ze względu na szybkość podjęcia decyzji zakupowej

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: zamówienie zostało wysłane

Warunek: pierwsze zamówienie zostało złożone np. w 3 dni od pierwszego kontaktu ze sklepem

Czynność: klient otrzymuje odpowiedni tag i notatkę 

Mając w ten sposób posegmentowanych klientów, można te informacje wykorzystać np. w sytuacji gdy chcemy możliwie szybko wyprzedać konkretne produkty. Wiedząc, że określona grupa klientów szybko podejmuje decyzję zakupową, możemy skierować do nich kampanię sprzedażową.

Przykład nr 10 – codzienna informacja o wyprzedanych produktach

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: godzina 21:00 każdego dnia

Warunek: – 

Czynność: weryfikacja stanów magazynowych, przeliczenie produktów z zerową dostępnością i następnie wysłanie wewnętrznego maila z informacją o nich.

Dzięki temu Shopify Flow, właściciel lub osoby odpowiedzialne za zaopatrzenie będą otrzymywały każdego dnia stosowne informacje, dzięki którym będzie można efektywnie zarządzać produkcją. 

Przykład nr 11 – przypisanie tagu, gdy zamówienie zawiera konkretny produkt

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: zamówienie zostało złożone

Warunek: zamówienie zawiera określony przez nas produkt

Czynność: zamówienie otrzymuje specjalny tag

Przykładem zastosowania tego workflow możemy być sytuacji, gdy wprowadzamy nowy kosmetyk, który ma być linią uzupełniającą. Jeśli klient zamówił produkt X, to w ciągu najbliższych tygodni będziemy mogli zarekomendować mu nowy produkt Y, które został stworzony z myślą o wzmocnieniu działania kosmetyku X.   

Przykład nr 12 – przypomnienie o produktach dodanych do wishlist

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: produkt został dodany do wishlisty

Warunek: –

Czynność: klient otrzymuje przypomnienie o zapisanych produktach w określonym czasie 

Shopify Flow działa tu wraz z Wishlist Plus oraz Emarsys Marketing Platform i sprawdzi się świetnie, by kierować do klientów przypomnienie o produktach, zakupem których byli zainteresowani. 

Przykład nr 13 – monitorowanie zamówień preorder

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: zamówienie zostało złożone

Warunek: zamówienie zawiera produkt sprzedawany jako preorder (zawiera stosowny tag)

Czynność: zamówienie zostaje dodane do Google Sheets, a w Klaviyo tworzy się konkretny event (nakierowany na późniejszą kampanię marketingową) 

W tym przypadku poza Shopify Flow wykorzystane są również Google Sheets oraz Klaviyo. Monitorowanie zamówień preorder oraz automatyzowanie późniejszej kampanii marketingowej będzie szczególnie wartościowe z uwagi na weryfikację zainteresowanie konkretnymi produktami / liniami produktów. 

Przykład nr 14 – informacja o użyciu konkretnego kodu rabatowego

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: zamówienie zostało złożone

Warunek: w trakcie składania zamówienia został użyty konkretny kod rabatowy

Czynność: wysłanie wewnętrznego maila z informacją, że kod X został użyty w zamówieniu Y 

Tego typu wykorzystanie Shopify Flow będzie pomocne w np. takiej sytuacji: dany influencer otrzymał do podzielenia się ze swoimi odbiorcami kod rabatowy na zakupy w naszym sklepie. Zależy nam na natychmiastowej informacji, że dany kod został wykorzystany, ponieważ akcja ta trwa tylko dzień i chcemy na bieżąco weryfikować realizację założeń, które przypisaliśmy do danego influencera. 

Przykład nr 15 – notyfikacja push, gdy zamówienie zostanie zrealizowane 

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: zamówienie zostało zrealizowane 

Warunek: status zamówienia został zmieniony na ‘fulfilled’ 

Czynność: wysyłka notyfikacji push

Dzięki wykorzystaniu PushOwl, klient otrzyma powiadomienie push na swoje urządzenie, że status jego zamówienia uległ zmianie. Obecnie tego typu notyfikacje są coraz chętniej wykorzystywane w sklepach internetowych. 

Przykład nr 16 – standaryzacja tagów produktowych i automatyzacja kolekcji

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: produkt został dodany do sklepu 

Warunek: 

 1. grupa I – sprawdź, czy w nazwie zawiera się słowo ‘T-Shirt’
 2. grupa II – sprawdź, czy SKU zawiera słowo ‘SKNY’
 3. grupa III – sprawdź, czy w nazwie zawiera się słowo ‘red’

Czynność: 

 1. grupa I – dodanie do produktu tagu ‘t-shirt’ i ‘top’ + przypisanie do automatycznej kolekcji na podstawie tagów
 2. grupa II – dodanie tagu ‘skinny’
 3. grupa III – dodanie tagu ‘red’

Tagownie produktów przydaje się nie tylko do automatycznego dodawania do odpowiednio skonfigurowanej kolekcji, ale są wykorzystywane również do filtrowania i wyszukiwania. 

Przykład nr 17 – kontrola zamówień z naliczoną dużą zniżką

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: zamówienie zostało złożone

Warunek: wartość zniżki jest równa lub większa kwocie np. 100 USD

Czynność: zamówienie otrzymuje tag ‘Duża zniżka’ + zostaje wysłana notyfikacja w formie wewnętrznego maila z informacją, że w zamówieniu X występuje zniżka Y

Dzięki notyfikacji mailowej o wystąpieniu niespotykanej zniżki (jej wartość może zostać oczywiście przez nas określona), odpowiednia osoba otrzyma powiadomienia i będzie mogła zweryfikować powód naliczenia rabatu o wskazanej wartości. 

Przykład nr 18 – anulowanie zamówień, jeśli klient złożył ich więcej niż 5 w ciągu jednego dnia 

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: zamówienie zostało złożone

Warunek: zweryfikuj zamówienia + przelicz liczbę zamówień jednego klienta + określ, czy zamówień jest więcej niż 5

Czynność: dodanie określonego tag o powtarzalności zamówienia + anuluj zamówienia, co do których istnieje możliwość, że są wynikiem np. pracy bota 

To Shopify Flow może być użyteczne w momencie, gdy doświadczamy masowych zamówień składanych w wyniku pracy botów.

Przykład nr 19 – publikacja produktów w określonym czasie 

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: ustawienie czasu publikacji na określoną datę

Warunek: pobierz dane o produktach z przypisanym warunkiem publikacji na konkretną datę

Czynność: publikacja określonych produktów

Workflow pozwala na publikację grup produktowych w dowolnym, wcześniej określonym momencie, co ogranicza konieczność wykonywania tych czynności manualnie. 

Przykład nr 20 – wysłanie karty podarunkowej po złożeniu kolejnego zamówienia 

Shopify Flow - przykład zastosowania

Wyzwalacz: zamówienie zostało złożone

Warunek: liczba zamówień tego klienta to 3 

Czynność: wygenerowanie karty podarunkowej dla klienta 

W parze z Shopify Flow działa tu Rise.ai: Gift Cards & Loyalty. Nagradzanie w ten sposób stałych klientów wpływa na budowanie jego więzi ze sklepem i powoduje, że bardzo prawdopodobne jest jego regularne składanie zamówień.

Powyżej zaprezentowanych zostało 20 przykładów zastosowania Shopify Flow, ale należy tu podkreślić, że aplikacja daje wiele więcej możliwości wykorzystania. Bazować można na generycznych template do tworzenia workflow lub tworzyć własne. 

Shopify Flow nie bez powodu uznawany jest za jedną z najważniejszych aplikacji Shopify. Większość właścicieli, którzy posiadają sklep na tym silniku decyduje się na jej wdrożenie, dopasowując poszczególne workflow do swoich potrzeb. Warto podkreślić, że Shopify Flow jest również chętnie wykorzystywane przez klientów, którzy migrują swój sklep do Shopify (o elementach, o których należy pamiętać podczas migracji pisaliśmy m.in. w tym artykule).

5/5 - (3 votes)

  Imię i nazwisko

  Adres e-mail

  Treść wiadomości