Wdrożenia PIM Akeneo w eCommerce

PIM, czyli Product Information Management (którego przykładem jest m.in. PIM Akeneo), to system, który służy do zarządzania informacjami o produktach w firmach. Działa on na zasadzie centralnego punktu, gdzie przechowywane są wszystkie istotne dane dotyczące produktów, takie jak opisy, zdjęcia, ceny, atrybuty techniczne itp.

Jak działa PIM?

By odpowiedzieć na pytanie, jak działa PIM w pierwszej kolejności warto mieć świadomość, kiedy wdrożenie PIM (w tym PIM Akeneo) jest odpowiednim krokiem w ramach rozwoju eCommerce. 

PIM Akeneo będzie systemem, którego wdrożenie warto rozważyć jeśli np.:

 • posiadasz setki, tysięcy produktów i chcesz ustandaryzować wszelkie informacje wokół nich 
 • posiadasz kilka różnych kanałów sprzedaży i chcesz, by dane produktowe w każdym z nich były opracowane zgodnie z zaleceniami 
 • migrujesz się z jednego silnika do drugiego i chcesz znacząco usprawnić proces przeniesienia licznej bazy produktowej 
 • posiadasz kilka różnych kanałów sprzedaży i chcesz, by dane produktowe w każdym z nich były opracowane zgodnie z zaleceniami 
 • chcesz wdrożyć kolejną wersję językową i szukasz jednego systemu, w którym będziesz zarządzał bazą na kilku różnych rynkach 

Wyzwania biznesowe, z którymi mierzą się rozwijające się sklepy internetowe w kontekście zarządzania informacjami produktowymi mogą zostać w znaczącym stopniu rozwiązane dzięki wdrożeniu systemu klasy PIM. To jak działa PIM Akeneo i jakie główne korzyści wiążą się z jego wdrożeniem, można opisać poprzez kilka jego głównych funkcji: 

Zarządzenie danymi produktowymi - PIM, który odpowiada za zarządzanie informacjami produktowymi służy do gromadzenia, uzupełniania i zarządzania różnymi danymi w jednym miejscu. W PIM Akeneo przechowywać możesz m.in. pliki graficzne, PDF, opisy, atrybuty, nazwy. 

Standaryzacja danych - dzięki wdrożeniu PIM w przedsiębiorstwie tworzą się standardy dotyczące produktów, m.in. ustalana jest forma opisu produktowego i bez uzupełnienia wymaganych pół, opis nie zostanie dodany. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie produkty, które ostatecznie trafiają do oferty posiadają wymagane dane. 

Synchronizacja różnych kanałów sprzedaży - dzięki PIM, firmy mogą łatwo zarządzać danymi produktowymi i synchronizować je z różnymi kanałami sprzedaży i zapewniać spójność informacji na wszystkich platformach.

Zalety wdrożenia PIM Akeneo

Wdrożenie PIM (Product Information Management) takiego jak Akeneo wiąże się z szeregiem korzyści wokół przedsiębiorstwa. Zalety wdrożenia PIM Akeneo to m.in. ustandaryzowanie danych, centralizacja danych produktowych, usprawnienie procesu wprowadzania produktów na różne rynki, wsparcie dla wielu kanałów sprzedaży. Zalety wdrożenie PIM Akeneo to również możliwość personalizacji doświadczenia klienta czy dostępność integratorów łączących PIM Akeneo z innymi systemami. Te zalety sprawiają, że wdrożenie PIM Akeneo może znacząco poprawić efektywność i skuteczność zarządzania danymi produktowymi w przedsiębiorstwie. Dlaczego warto wybrać PIM Akeneo? Powyższe główne korzyści obrazują kluczowe powody - jeśli chcesz, by w twoim przedsiębiorstwie, w ramach którego zarządzasz setkami, tysiącami SKU, procesy wokół nich stały się płynne i chcesz zapanować nad chaosem panującym w obrębie bazy produktowej, to wdrożenie PIM będzie odpowiednie dla ciebie. 

Etapy wdrożenia PIM

Wdrożenia PIM Akeneo to proces, który wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania, dlatego niezwykle istotne jest przygotowanie planu wdrożenia. 

Etapy wdrożenia PIM dzielą się na trzy główne: 

 1. Analiza środowiska eCommerce w przedsiębiorstwie wraz z zaprojektowaniem ścieżki wdrożenia PIM Akeneo
 2. Instalacja Akeneo wraz z m.in. konfiguracją środowiska serwerowego i stworzeniem repozytorium 
 3. Testy akceptacyjne przed uruchomieniem 

Całość prac koordynowana jest przez Project Managera, który znajduje się na pierwszej lini kontaktu i zarządza projektem, by wdrożenie PIM Akeneo przebiegło zgodnie z harmonogramem i kosztorysem. 

Etapy wdrożenie PIM odpowiadają też niejako temu, jak pracujemy, ponieważ kluczem do sukcesu w kontekście PIM Akeneo i jego implementacji w przedsiębiorstwie jest zaplanowanie prac i systematyzacja informacji podczas analizy. Na bazie wszystkich zebranych danych można przejść do drugiego, najdłuższego etapu konfiguracyjnego, a w późniejszym etapie do testów. 

Po wdrożeniu PIM Akeneo bardzo istotne jest również przeprowadzenie szkolenia z zarządzania systemem - w Noto Agency dążymy do tego, by klient posiadał pełną wiedzę o tym, jak działa PIM i jak nim zarządzać, by w pełni wykorzystać jego potencjał. 

 

  Imię i nazwisko

  Adres e-mail

  Treść wiadomości


  Jesteś zainteresowany wdrożeniem sklepu Shopify?

  Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Zapraszamy do kontaktu.

  Noto Agency Sp. z o.o.
  Ignacego Paderewskiego 124a/203
  35-328 Rzeszów

  Poniedziałek-piątek 8:00-17:00
  info@notoagency.pl
  +48 536 922 088